Chwytak magnetyczny jest to urządzenie, które zostało wyposażone w obwód magnetyczny. Ten zaś bazuje na trwałych magnesach neodymowych spiekanych. Jest to najnowocześniejsza technologia, dzięki której użytkowanie tak skonstruowanego urządzenia nie wymaga zasilania energetycznego. Dla osób obsługujących i posługujących się chwytakami magnetycznymi jest to duże ułatwienie podczas pracy, ponieważ nie zachodzi potrzeba stosowania zewnętrznej infrastruktury energetycznej.

chwytak magnetyczny

chwytak magnetyczny

Tym bardziej, gdy nie zawsze jest ów dostępna na miejscu i mogłaby stanowić przeszkodę w podejmowanych działaniach, w różnorodnych branżach. Chwytaki magnetyczne podlegają aktywacji poprzez zastosowanie specjalnej dźwigni. Idealnie nadają się do transportu, a także manipulowania ciężkimi ładunkami. Również tymi najbardziej nieporęcznymi, które wykonane są z materiałów ferromagnetycznych. Chwytaki mogą być zatem użytkowane w przypadku pracy z żelazem bądź stalą magnetyczną. Dostępne są chwytaki o różnorodnych parametrach, choć konstrukcja działania zawsze pozostaje taką samą. Odmienne parametry pozwalają na dostosowanie do ciężaru ładunku, jego gatunku, czyli stali, z jakiej został wykonany. W grę wchodzi również uwzględnienie grubości oraz kształtu. Chwytaki magnetyczne idealnie spełniają swoje funkcje w zakładach produkcyjnych, na halach i magazynach. W warsztatach i wielu innych miejscach, gdzie następuje praca z elementami o płaskim przekroju bądź okrągłymi. Takimi, które nie nadają się do przetransportowania z pomocą standardowych haków bądź uchwytów. W połączeniu z uniezależnieniem od zasilania, urządzenie staje się bardzo przydatnym, usprawniającym pracę i czyniącym ją również znacznie bezpieczną dla pracowników. Można liczyć na łatwość obsługi i niewielkie rozmiary, w porównaniu do oferowanych możliwości.

Chwytaki magnetyczne pochodzące od renomowanych producentów zostają opatrzone niezbędnymi certyfikatami i atestami, dzięki czemu można być pewnym ich jakości, wytrzymałości oraz możliwości zastosowania. Ważnym aspektem jest również to, że nie wytwarzają podczas pracy dźwięków, które mogłyby zostać uznane za hałas. Nie bez przesady można powiedzieć, że gwarantują komfort podczas pracy, tym bardziej w przypadku operowania ciężkimi i grubymi elementami, o właściwościach ferromagnetycznych. Różnorodne parametry decydują o wydajności podczas działania, bowiem zbyt lekkie lub zbyt cienkie elementy mogą spowodować stworzenie szczeliny powietrznej, jak i przyciąganie w takim stopniu, iż efektywne przetransportowanie będzie zwyczajnie niemożliwe, a materiał zostanie uszkodzony bądź wygięty.