Praca na zlecenia – czy warto

Niemała liczba osób, która pracuje od wielu lat na etacie, marzy o tym, by wreszcie pójść na „swoje”. Na taką formę pracy pozwala wiele branż. I wbrew pozorom coraz więcej dziedzin może opiewać na wykonania właśnie na zlecenia. Mowa przede wszystkim o freelancerach, którzy nie potrzebują biurek i miejsca w dużych firmach, by z powodzeniem realizować swoje projekty. Czy jest łatwo? Na pewno nie, ale zdecydowana większość wypowiada się, że pomimo tak wielu trudności, zwyczajnie warto. Oczywiście praca na zlecenia, gdzie nigdy nie wiadomo, jak będzie wyglądał kolejny dzień, ma swoje wady.

zlecenia

zlecenia

Ta przed chwilą wymieniona jest właśnie jedną z nich. Tutaj nie da się siąść do biurka ot na 8 godzin każdego dnia, po drodze wypić trzech kaw, przejrzeć internetu i zająć się paroma innymi błahymi rzeczami, a w międzyczasie wykonywać dane zlecenie. Po maksimum 8 godzinach wyjść do domu i mieć czyste sumienie, że przecież „pracowaliśmy”. Tutaj dużo trudu trzeba włożyć w poszukiwanie zlecenia. Znalezienie takich ofert, które są warte uwagi. Następnie ich wykonanie, nierzadko wymuszające na nas konieczność poświęcenia znacznie większej liczby godzin na pracę. I to godzin nie tylko w ciągu dnia czy tygodnia roboczego, ale i weekendów. To nie obowiązek, jednak realia mówiące o tym, jak wygląda codzienność praktycznie każdego freelancera. Skupiamy się jednak na zaletach i tych osobach, które wciąż marzą o tym, by pójść na „swoje”. Zanim podejmie się taką decyzję, jedynie na podstawie poczucia, że najlepszym rozwiązaniem jest być szefem samemu sobie, warto zorientować się w ofercie rynkowej i proponowanych możliwościach. Stawkach, wytycznych, problemach oraz przeszkodach, które mogą pojawiać się na drodze. Zanim zrezygnujemy z etatu, by pracować na zlecenia, dobrze jest popytać innych bądź poszukać opinii o takiej formie zarobkowania. Sprawdzić, z czym to się tak naprawdę je. Na co trzeba poświęcić najwięcej czasu, by finalnie taka działalność miała rację bytu i przyniosła nam to, czego oczekujemy. W sieci nie brakuje porad, wskazówek i rzetelnych opinii osób, które miały okazję w ten sposób pracować, jak i pracują tak w dalszym ciągu.

Warto zwrócić uwagę na zalety. To rozwiązanie idealne dla osób, które nie lubią atmosfery biura i wolą w ciszy, we własnym domu zająć się konkretnymi projektami, wykonaniami i zleceniami. Nawet, jeśli nie jest łatwo o ich zdobycie, to z czasem staje się to coraz łatwiejsze. Poza tym pojawiło się sporo portali skonstruowanych z myślą o freelancerach, dzięki którym można zdobywać ciekawe zlecenia. Pozyskiwać wartościowych zleceniodawców, poszerzać swoje doświadczenie albo umiejętności. Tworzyć portfolio i wreszcie móc zacząć działać na własną rękę. To praca i przede wszystkim jej forma, która nie będzie odpowiadać każdemu. Wiele osób zdołało się już jednak przekonać, że branże, która stają się naszymi pasjami, pozwalają na taką formę działania. Na początek przeanalizujmy własne potrzeby, możliwości rynkowe, dostępne miejsca, gdzie umieszczane są zlecenia.