Uchwyty do beczek – zwiększ możliwości wózka widłowego

Stalowe i metalowe beczki to ładunki, których transport wymaga szczególnego potraktowania. Mają dużą pojemność, a tym samym masę, a także kształt, który nie posiada elementów, za które można by zawiesić beczkę na haku dźwignicy. Jest to podstawowy powód, dla którego transport beczek jest trudny do zrealizowania przy użyciu tradycyjnych metod i sprzętu. Używa się w tym celu wyspecjalizowanych rozwiązań, jakim są uchwyty do beczek.

Uchwyty o beczek umożliwiają bezpieczny transport zarówno beczek metalowych, jak i plastikowych. Jest to szczególnie ważne przede wszystkim dlatego, że w beczkach transportowane są bardzo często materiały niebezpieczne bądź łatwopalne – ich rozlanie się może spowodować poważne szkody dla ludzi i środowiska. Istotne jest więc używanie wyposażenia, które zminimalizuje możliwość powstania tego rodzaju szkód.

Na rynku dostępne są dwie grupy uchwytów do beczek. Jedną z nich stanowią uchwyty do beczek przeznaczone do współpracy z zawiesiami, a co za tym idzie – transportowania ich z użyciem różnego typu urządzeń dźwignicowych, takich jak suwnice, żurawiki warsztatowe czy wciągarki bramowe. Uchwyty do beczek z tej grupy mają najczęściej postać szczypiec, które zaciskają się samoczynnie bądź są ręcznie zaciskane na krawędzi beczki. Umożliwiają swobodny transport zarówno beczek plastikowych, jak i metalowych, które mogą być przenoszone w pionie bądź poziomie. Uchwyty do beczek ułatwiają również bezpieczny transport beczek otwartych.

Inna metoda sprawnego przemieszczania beczek na nieduże odległości opiera się na wykorzystaniu wózków widłowych. Jest to sprzęt, który można bez problemu dostosować do przewożenia konkretnych ładunków za pomocą specjalistycznych uchwytów transportowych. Uchwyty do beczek przeznaczone do zamocowania na widłach wózka widłowego wyposażone są w mechanizmy pozwalające nałożyć uchwyt na widły wózka, a także zabezpieczające beczkę na czas transportu. Uchwyty do beczek tego typu opracowane zostały z myślą o ekonomii pracy, umożliwiając zamknięcie oraz zwolnienie uchwytu przez operatora wózka z wewnątrz jego kabiny. Uchwyty do beczek kompatybilne z wózkami widłowymi można również zakupić w opcji dostosowanej do przenoszenia dwóch beczek jednocześnie.

Uchwyty do beczek pozawalają nie tylko na transport beczek plastikowych i metalowych. Uchwyty Znajdują również zastosowanie w transporcie innego rodzaju ładunków o podobnym kształcie, np. metalowych bądź betonowych kręgów. Są zazwyczaj bardzo łatwe w obsłudze i nie wymagają użycia siły.

Uchwyty transportowe to osprzęt dźwignicowy, pozwalający bezpiecznie przemieszczać różne nietypowe ładunki na niewielkie odległości. Najczęściej stosowane wśród tego typu rozwiązań są uchwyty do blach, uchwyty do szyn czy tez uchwyty do kształtowników i palet.