Uchwyt magnetyczny – transport elementów ferromagnetycznych

Transport ciężkich elementów wykonanych z żelaza w magazynach czy halach produkcyjnych odbywa się najczęściej przy użyciu urządzeń dźwignicowych, takich jak wciągarki bramowe czy żurawie oraz zawiesi wyposażonych w uchwyty transportowe przystosowane do kształtów przenoszonych materiałów, np. uchwyty do blach bądź uchwyty do szyn.

W zakresie uchwytów transportowych istnieje także rozwiązanie bardziej uniwersalne, jakim jest uchwyt magnetyczny. Sprzęt ten sprawdza się w procesie transportu na nieduże odległości oraz we wszelkich pracach manipulacyjnych ciężkimi i nieporęcznymi elementami wykonanymi z materiałów ferromagnetycznych – np. żelaza czy stali magnetycznych.

Uchwyt magnetyczny nie wymaga żadnego zasilania – ani zewnętrznego, ani wewnętrznego. Działa na zasadzie obwodu magnetycznego z wykorzystaniem magnesów trwałych najnowszych generacji, w którym pole magnetyczne jest aktywowane i wyłączane poprzez użycie prostej ręcznej dźwigni. W uchwytach magnetycznych używa się magnesów neodymowych.

Przy wyborze uchwytu magnetycznego należy przede wszystkim kierować się ciężarem elementów, które będą z jego użyciem podnoszone, a także ich kształtem. Udźwig uchwytu magnetycznego zależy bowiem od kilku czynników. Jednym z nich jest gatunek podnoszonej stali – im większa jest w niej zawartość żelaza, tym większy udźwig będzie miał uchwyt magnetyczny. Drugim czynnikiem jest wielkość szczeliny, jak powstaje pomiędzy magnesem chwytaka a podnoszonym elementem. Im bardziej porowata jest powierzchnia ładunku, tym przerwa ta będzie większa, co pociąga za sobą słabsze działanie uchwytu magnetycznego. Istotne są również grubość oraz kształt podnoszonych elementów. Ładunki bardzo cienkie, np. blachy mogą być przyciągane słabiej. Jest to powodowane przenikaniem pola magnetycznego poza blachę do otoczenia oraz tendencją do wyginania się blach podczas transportu. W przypadku elementów okrągłych – np. rur i walców – udźwig nominalny uchwytu magnetycznego zmniejsza się o połowę. Najlepsze parametry udźwigu osiąga się w przypadku elementów płaskich, gładkich i grubych – wykorzystywana jest wówczas pełna moc uchwytu magnetycznego.

Uchwyty magnetyczne mają niewielkie rozmiary, są stosunkowo lekkie, a dzięki temu – poręczne i łatwe w obsłudze. Są pożądanym wyposażeniem składów stali, fabryk, magazynów, warsztatów, hal produkcyjnych oraz wszędzie, gdzie często transportuje się różnego typu stalowe blachy, kręgi oraz inne duże elementy.

Uchwyty magnetyczne to uniwersalne rozwiązanie, które pozwoli znacznie usprawnić transport stalowych i żelaznych elementów o nietypowych kształtach – takich, które trudniej przenieść przy pomocy tradycyjnych uchwytów czy haków.