Uchwyty na wózki widłowe – większe możliwości

Wózki widłowe to sprzęt, z którego korzysta się praktycznie wszędzie, gdzie istnieje potrzeba szybkiego i sprawnego przemieszczania różnego typu ładunków o sporym ciężarze. Jest niemal podstawowym wyposażeniem w halach produkcyjnych, magazynach, warsztatach, hurtowniach.

Widły wózków widłowych mają konstrukcję przystosowaną głównie do przemieszczania załadowanych standardowych palet drewnianych oraz układania ich w stosy. Pozwala ona również na zamocowanie różnego typu osprzętu, który usprawni transport innych ładunków, także tych o nietypowych kształtach. Na zamontowanej na widłach wózka trawersie można zamocować zawiesia, a na nich uchwyty transportowe.

Uchwyty transportowe, które mogą być stosowane we współpracy z wózkiem widłowym można podzielić na dwa typy. Pierwsze z nich to uchwyty mocowane bezpośrednio na widłach, do których należą różnego typu trawersy na wózek widłowy lub np. uchwyt z hakiem pojedynczym. Do tej grupy zaliczyć można również montowane na widłach wózka uchwyty do beczek czy wysięgniki. Drugą grupę stanowią uniwersalne uchwyty transportowe współpracujące z zawiesiami, które mogą być używane praktycznie na każdej trawersie bądź uchwycie z hakiem zamocowanym na wózku.

Uchwyty do beczek pozwalają na bezpieczne transportowanie wózkiem widłowym beczek plastikowych i metalowych. Uchwyty do beczek przystosowane są do przemieszczania beczek pustych bądź pełnych zarówno pojedynczo, jak i podwójnie. Najczęściej mają konstrukcję kleszczy, które zaciskają się na beczce i w ten sposób zabezpieczają ją na czas transportu. Znajdą zastosowanie wszędzie tam, gdzie stosuje się beczkowanie towarów lub surowce pakowane w beczki – warsztatach, magazynach, halach produkcyjnych.

Uniwersalne uchwyty transportowe pozwalają na przemieszczanie z ich użyciem ładunków o różnych kształtach. Współpracują z zawiesiami, tak więc z powodzeniem można je stosować jako wyposażenie trawers na wózki widłowe. W tej grupie dostępne są np. uchwyty do blach, uchwyty do kręgów, uchwyty do szyn, uchwyty do kształtowników, a także uchwyty magnetyczne. Przy wyborze tego rodzaju wyposażenia należy zwrócić uwagę na czynniki takie jak przeznaczenie uchwytu, parametry przenoszonego ładunku, zakres wykonywanych prac, kształt uchwytu, zakres jego szczęk, a także jego wagę.

Szeroka oferta dostępnych na rynku uchwytów transportowych to rozwiązanie, które może być stosowane w wielu różnych sytuacjach związanych z potrzebami transportowymi. Używać ich można zarówno jako wyposażenie urządzeń dźwignicowych, takich jak suwnice, żurawie warsztatowe, wciągarki bramowe, a także jako sprzęt uzupełniający poszerzający możliwości standardowych wózków widłowych.