Wózki paletowe w wydaniu specjalnym

Wózki magazynowe to jedno z podstawowych rozwiązań stosowanych w transporcie bliskim w magazynach, warsztatach, hurtowniach, a także w halach produkcyjnych. Są nieodzowne w sytuacjach, w których wymaga się szybkiego i sprawnego transportu różnego typu ładunków na nieduże odległości.
Wózki transportowe przystosowane do palet to jedno z najczęściej używanych rozwiązań stosowanych w miejscach, w których przemieszcza się surowce i towary umieszczone na standardowych paletach. Mają one jednak znacznie szersze zastosowanie, pozwalające na transport ładunków o różnych gabarytach jedynie przy użyciu siły jednego człowieka. Wózki paletowe wykorzystywane są do poziomego transportu ładunków w zastosowaniach związanych z wewnętrznym transportem materiałów, takich jak transport poziomy, kompletowanie zamówień, rozładunek i załadunek, a także podnoszenie palet.

wózki magazynowe

wózki magazynowe

Wózki paletowe, ze względu na wykonywaną pracę, posiadają odpowiednią konstrukcję. Wyposażone są w agregat hydrauliczny, najczęściej wykonany w jednolitej formie. Dzięki takiej budowie wózek jest zabezpieczony przed przenikaniem kurzu i wilgoci do jego wnętrza. Dyszel wózka ma często wzmocnioną budowę, aby zapobiec przed jego złamaniem. Podstawowa część wózka paletowego, czyli widły, przygotowywane są w różnych gabarytach. Długość wideł może być różna i zazwyczaj jest dobierana ze względu na gabaryty przemieszczanych ładunków. W przypadku konieczności stosowania różnych długości czy rozstawu wideł możliwa jest ich regulacja, a także zastosowanie rozwiązań dodatkowych, takich jak przedłużki do wideł oraz inne pomocnicze wyposażenie.
Przemieszczanie ładunków na paletach konieczne jest często również w miejscach, w których występują ciężkie warunki środowiskowe, np. czynniki chemiczne o agresywnym działaniu. Wózki paletowe stosowane w tego rodzaju sytuacjach muszą być wykonane z odpowiednich materiałów bądź odpowiednio zabezpieczone przed niszczącymi środkami. Na rynku dostępne są na przykład wózki paletowe z cynkowaną powierzchnią, przeznaczone do używania w miejscach, gdzie stosowane są agresywne kwasy i roztwory solne. Tego rodzaju wózków używa się najczęściej w zakładach przemysłu spożywczego, masarniach, mleczarniach, a także zakładach drobiarskich i rybnych.
Szczególnym rodzajem wózka transportowego jest wózek paletowy na stałe wyposażony w wagę. Waga zamontowana jest w mechanizmie wózka i pozwala na szybki pomiar masy przewożonej palety lub innego ładunku. Rozwiązanie z tego zakresu idealnie nadaje się tam, gdzie konieczne jest sprawdzanie wagi ładunków.