Zespół muzyczny w duecie – bitka Boga oraz Diabła?

Zespół muzyczny zatem granie w duecie. Ponieważ możemy także na przykład grać w trio, ale śpiewanie w duecie ma swój nastrój. Dlaczego? Zanim powiem, na czym polega w ogóle muzykowanie w duecie, podejdę do tego typu zespołu wokalnego od stronicy… antropologicznej? Duety prawdopodobnie były od zalążka globu. Najmocarniejszy duet to…
Bóg oraz Diabeł.

Antagonistyczne moce, przejęte poprzez gnostycką koncepcję. Duet, inaczej dualizm – regularnie wymagają być odwrotne moce. Ktoś ma charakter zgodny, ktoś inny jest zły. Można napisać, że duety posiadają charakter niezmiernie heretycki, ciemny – że w świecie są 2 wartości, jedną wartością jest ciało, a drugą dusza. Identycznie z gnostyckim przekazaniem, człowiek przebywa w negatywnym świecie – ponieważ są w owym świecie przeciwstawne energie.
Zespół muzyczny w kształcie duetu także opiera się na kontraście dwóch mocy, ponieważ – jeżeli nie – to na czym miałby się podtrzymywać? Czemu w duecie prezentują się 2 osoby? Zapewne po to, żeby się wzajemnie uzupełniać. Gdyż w innym przypadku wystąpiłby 1 muzyk i już. No ale mamy do czynienia z zespołem muzycznym, czyli musi być lekko głośniej. Osobowościowo, bądź choćby w sprawie designu – znany jest włoski zespół muzyczny – Al Bano czy Romina Power; on niewielki korpulentny okularnik zaś ona idealna czarnowłosa bogini. Przeważnie jakaś postać w zespole takim ma całkiem inną barwę głosu niż druga, albo – jedna śpiewa a druga gra na instrumencie.
Duety wokalne występują też w operze czy operetce, wtedy taki zespół zyskuje też wyjątkowo teatralnego kontekstu, wszystko jest przejaskrawione, kto był w operze, prawdopodobnie wie, jak to jest – operę można pokochać od pierwszych taktów albo pozostać na nią niezależnym.
Dla publiczności taki zespół wokalny jest doskonały, jednakże nie wszyscy wiemy, że nasza tendencja do pożądania duetów ma tradycje chwytającą mitu kosmogonicznego o Diable i Bogu, którzy rywalizowali o kontrolę nad światem, a który to motyw przeżył w sztuce ludowej oraz wszedł bramą cywilizacji popularnej do aktualnych czasów.